אימון לתקשורת מקרבת – תקשורת בינאישית

תקשורת מקרבת - תקשורת בינאישית | דליה מיזן מאמנת אישית בירושלים

תקשורת מקרבת – תקשורת בינאישית

קשרים בינאישיים

לאורך כל חיינו, אנו מוצאים עצמנו מוקפים במעגלים שונים של קשרים בין אישיים: זוגיות, משפחה, חברים, קולגות בעבודה, מכרים ועוד. אנשים יוצאים מחיינו ואחרים חדשים נכנסים. בכל קשר בין אישי אנו נדרשים לנהל ולהביא לידי ביטוי את מיומנויות התקשורת שלנו כמעט בכל סיטואציה, או כל פעילות שאנו שותפים לה או נחשפים אליה. מרבית הדברים המשמעותיים בחיינו ומידת שביעות הרצון שלנו מהם קשורים לאיכות האינטראקציה שיש לנו עם הסביבה. היום ידוע שכישורי האינטליגנציה הרגשית או החברתית, הם המפתח והמקור להצלחה ברוב תחומי החיים.

כל אדם זקוק  – מעצם היותו יצור חברתי – לתחושת שייכות, אהבה, אינטימיות והערכה על פועליו בכל תחום בחיים. יחד עם זאת ומעצם היותנו שונים זה מזה, פעמים רבות מתעוררים אי הבנות, כעסים ופגיעות שרובם נובעים מבעיות תקשורת בין אישית, התנגשות צרכים, ציפיות ורצונות.   

בכל מערכת יחסים קיימים קונפליקטים בלתי נמנעים, המאופיינים בתקשורת לקויה או אי הבנות וזאת על אף הרצון, ההשתדלות והצורך שלנו לבנות מערכות יחסים חיוביות עם הסביבה. כדי לנהל תקשורת בין אישית אפקטיבית ובריאה, עלינו קודם כול להכיר את עצמנו  ולהיות מודעים לפחדים, למשקעים רגשיים מן העבר, לצרכים ולתפיסות עולם המניעים אותנו ומלווים אותנו כל חיינו, לעתים עוד  משחר ילדותנו. נטייתו הטבעית של האדם הינה לרוב להיות מרוכז בעצמו ללא יכולת הקשבה אמיתית וכנה לצורכי האחר. זאת ועוד, רובנו סמוכים ובטוחים שאנו מכירים היטב את הצד השני ומבינים את כוונותיו והסיבות להתנהגותו, מעניקים לה פרשנויות והתייחסות שגויה הנובעת מדפוסי חשיבה ומערכת אמונות שצברנו במהלך החיים ושעל פיהם אנו מסתכלים על העולם.

אגו ותקשורת בינאישית

בכל מערכת יחסים יש שחקן מרכזי ושמו: אגו. לעתים האגו פועל ברמה גבוהה ולעתים פחות, אך הוא תמיד קיים ומשפיע על כל תקשורת בינאישית. כאשר אנו חשים איום על האגו שלנו נוצרים מאבקי כוח ושליטה, וכל צד מנסה לכפות את רצונו, דעתו ועמדתו על האחר. חשוב לנו להוכיח שאנו צודקים ובעלי ערך גבוה יותר מזולתנו, ואין אנו מתאמצים להבין אותו או להעלות על הדעת שאולי גם לו יש צרכים וזכויות. לרבים מאתנו קשה להקשיב באמת ובכנות לאחֵר, שכן, יכולת ההקשבה הכנה הינה מיומנות הדורשת אדיבות רבה, סבלנות וסובלנות ואלו מחייבות אימון תמידי. הנטייה שלנו לתת עצות לאחר ולחשוב שאנחנו תמיד צודקים, אולי מחזקת את האגו שלנו אך לא ממש עוזרת לעומד מולנו, זה שאמור לקבל את התייחסותנו. להקשבה אמתית וכנה יש ערך תרפויטי ועשויה לסייע לאדם לצאת מבדידותו ולתת לו הרגשה שאנו לצִדו ובעדו, מלווים, נמצאים שם ומתעניינים בו בכנות.

תקשורת בינאישית – סגנון האסרטיביות

קיימים מגוון סגנונות תקשורת בינאישית. מחקרים בתחום הוכיחו כי התקשורת הנכונה והיעילה ביותר היא זו שמתנהלת בסגנון אסרטיבי.

גישת האסרטיביות משדרת כנות, ישירות טבעית והיגיון רב. בגישה זו נלקחים בחשבון צרכים וזכויות בסיסיות של כל צד בשיחה. אדם אסרטיבי מסוגל לבטא את רגשותיו, מחשבותיו ועמדותיו באופן ישיר מבלי לפגוע בזולת, בצורה מכבדת, לרבות את אלו החולקים על דעותיו. אדם בעל תקשורת אסרטיבית פועל מתוך מודעות גבוהה למחשבותיו ורצונותיו, ואינו מאפשר לחשיבה אוטומטית לכוון ולנהל את חייו.

אימון לתקשורת מקרבת – תקשורת בינאישית

תהליך אימון אישי לתקשורת בינאישית מקנה מיומנויות תקשורת איכותית בכל תחומי החיים ובהם:

  • הגברת המודעות העצמית לדרכי חשיבה והתנהלות, תפיסות מגבילות, זיהוי תבניות חשיבה והתנהגות שאינן משרתות אותנו ואף מזיקות ומציאת חלופות לדפוסים אלו
  • שדרוג, שיקום, שיפור ושימור מערכות יחסים קיימות וחשובות לנו, בניית תקשורת איכותית. הפנמת סגנונות תקשורת שונים, תוך שימת דגש על הגישה האסרטיבית
  • "איך אומרים": למידת חשיבות סגנון הדיבור ושפת גוף, ולא רק תוכן המילים
  • התמודדות עם קונפליקטים, מאבקים, מצבים של פגיעות, חוסר הסכמה ושונות
  • פיתוח היכולת לבקר ולקבל ביקורת
  • כישורי ניהול משא ומתן
  • שיפור יכולת האזנה והקשבה נכונה כנה ויעילה
דליה מיזן לוגו | דליה מיזן מאמנת אישית בירושלים

מפגשי האימון יכולים להתקיים פרונטלית או טלפונית – על פי בקשתך או התאמה בהתאם לטיפול. אשמח לעמוד לשירותכם.ן בכל עת.

אימון אישי אונליין לנוחיותך, ניתן לנהל חלק גדול מהמפגשים אונליין, כאשר את.ה בסביבה ביתית מוכרת ונינוחה, באמצעות טלפון או זום.

פגישת היכרות ראשונית ללא תשלום וללא התחייבות.

בואו נדבר על זה
היי ✿
איך אוכל לעזור לך?
Call Now Button דילוג לתוכן